Średniowiecze ciągle żywe

 

 

W dzisiejszych wioskach (nie mylić z tzw. „sypialniami”!) nadal panuje średniowiecze. Jedyną nowość stanowi wszechobecny pilot telewizyjny, czyli tzw. „okno na świat” i – czasami – kulejący internet. Jeżeli ktoś żyje tam mentalnie w dwudziestym pierwszym wieku, uważany jest za dziwaka. Nieszkodliwego szaleńca, jeżeli nie wysuwa się na pierwszy plan sąsiedzkich spojrzeń, bądź nieprzewidywalnego wariata, gdy nie ukrywa swoich poglądów oraz sposobu życia.

 

Wychowałam się na wsi. Takiej klasycznej, gdzie psy, wiadomo czym, szczekają. W moim rodzinnym domu zawsze były książki. Na codzienne spacery zabierałam ze sobą aktualnie czytaną powieść i psa. Dla mnie, dorastającej dziewczyny, były to zupełnie normalne, ukochane chwile każdego dnia. Ale nie dla większości okolicznych chłopów.

 

„Paninka” tak nie chodzi z tym psem, on tego nie potrzebuje, później mu się szczekać nie będzie chciało na łańcuchu.

– Pies musi wiedzieć gdzie jest jego miejsce, zgłupieje od takiego chodzenia.

 

Tego typu porady słyszałam wiele razy. Gdy mówiłam, że pies nie ma łańcucha i jest moim przyjacielem, miejscowym brakowało słów. Tak, według tamtejszych standardów byłam dziwakiem (co nie zmienia faktu, że i dzisiaj nim jestem i to według zupełnie innych standardów 🙂 Młoda dziewczyna (która zamiast latać w sobotnie wieczory na imprezy, a w niedzielne popołudnia spacerować oficjalnie i uroczyście z „chłopokim” po biegnącej przez środek wsi jedynej asfaltowej jezdni) chodząca codziennie na spacery z psem i książką, musiała – zdaniem miejscowych – mieć nierówno pod sufitem.

 

Dlaczego? Po pierwsze, na wsiach chodzi się po krowy albo na pole. Od spacerowania są miastowi, do których wieśniacy pięknie się szczerzą, bo można im sprzedać jaja, mleko, czy inne dobra, a o których, gdy ci są poza zasięgiem ich głosów, mówią jak o zwykłych naiwnych głupkach. Owszem, czasami w niedzielne popołudnie, gdy jest przerwa między serialami, miejscowi wychodzą na łono przyrody. Robią to na ogół w celach poznawczych. Warto wiedzieć, któremu sąsiadowi w tym roku grozi nieurodzaj.

Po drugie, zgodnie z niechlubną tradycją podłego traktowania zwierząt na głębokiej prowincji, pies to przedmiot użytkowy. Z naciskiem na przedmiot. Gdy chłop widząc psa biegającego na podwórku czuje się nieswój. Brak nieodłącznego atrybutu wiejskiego psa, jakim jest łańcuch, razi wieśniaka w oczy niczym promienie słońca w letnie południe. Widok spacerującego na smyczy psa, jest tak absurdalny dla miejscowych, jak branie codziennej kąpieli.

Po trzecie, czytanie książek dla przyjemności, zdaniem wieśniaków, to zwykła strata czasu. 

Pewna podsłuchana, przez przypadek (i nadjeziorne echo), rozmowa miejscowych uświadomiła mi to, w jaki sposób podchodzą oni do czytania. Było lato, przechodziłam obok gospodarstwa, które położone było nad rozlewiskiem. Na podwórku stało dwóch mężczyzn.

 

Ty, to „una”.

– Znowu z książką.

Jak będzie tyle czytała, to zgłupieje, mówię ci. Jak (tu padło jakieś nieznane mi nazwisko), też ciągle czytał, aż trafił do czubków.

No, masz racje..

 

W oczach tych dwóch, z uwagi na mój nałóg czytania, byłam skazana na szaleństwo. Myślę, że gdyby któryś z nich usiłował przeczytać jakąś powieść, rzeczywiście mogłoby to zakończyć się dla niego tragicznie. Nawet super komputer zawiesi się od nadmiaru danych, a w tym przypadku mówimy o ludziach na ogół mniej rozumnych od swoich zwierząt gospodarskich.

 

W dzisiejszych czasach wiele mówi się o modernizacji polskich wiosek. Widać wielkie, błyszczące traktory i inne nowoczesne maszyny rolnicze. Jednak mentalność w większości takich miejsc nie podlega żadnym większym zmianom. Nadal króluje tam średniowiecze. Może kiedyś, może za parę pokoleń… Zmiany są nieuchronne i bardzo ich wyczekuję. Chciałabym dożyć takich czasów, gdy nie będzie już tzw. „mentalnych wieśniaków”. To określenie ma duży ładunek pejoratywny, chociaż nie zawsze jest używane właściwie. Mieszkaniec wioski niekoniecznie jest wieśniakiem, a wieśniak nie musi akurat żyć na prowincji. Element demokratyzacji społeczeństwa, jakim stał się pilot od telewizora i internet, niewiele zmienił na polskiej wsi. To, że wieśniak widzi coś więcej niż krowi zadek, czy zagon kukurydzy, wcale nie oznacza zmian. Widzieć, nie znaczy zrozumieć. Mentalny wieśniak zaakceptuje w oglądanym filmie fabularnym psa śpiącego w domu, młodych żyjących razem bez ślubu czy też biegających dla przyjemności ludzi. Czemu nie? To tylko film. Rzeczywistość na jego „podwórku” to już inna bajka. Taka rodem ze średniowiecza 🙂

 

 

334 thoughts on “Średniowiecze ciągle żywe

  1. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Excellent work!|

  2. Hello, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

  3. I’m writing to let you be aware of of the excellent experience my friend’s princess encountered viewing your web site. She mastered lots of things, including how it is like to possess a very effective helping style to make other people very easily completely grasp various tricky matters. You truly exceeded her expectations. Thanks for showing the informative, safe, edifying and unique guidance on the topic to Tanya.

  4. I think everything posted made a lot of sense. However, what about this? what if you typed a catchier title? I am not suggesting your content is not solid, however what if you added something that makes people want more? I mean BLOG_TITLE is a little plain. You could peek at Yahoo’s home page and see how they write news titles to get viewers to open the links. You might add a related video or a related pic or two to get people excited about what you’ve got to say. In my opinion, it would bring your posts a little bit more interesting.|

  5. Thank you for all these useful details. I have actually been searching almost everywhere to learn about it. You made it understandable for myself as well as others. I am thankful that I found your post and also will certainly be reading a lot more about it.

  6. Greetings! Very useful advice within this post! It’s the little changes which will make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

  7. Thank you for this details. You have composed a very comprehensive article about a subject that I feel is very essential. I want to locate even more information concerning this via your blog as well as strategy to share this post with others that I know. I am extremely satisfied that I located your web site.

  8. Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

  9. I wanted to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I’ve got you bookmarked to check out new things you post…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *